Refleksja o kliencie: Aseco

Demontaż statków towarowych

Spojrzenie w głąb procesu

Frachtowce mają długą żywotność. Mogą być używane przez dziesięciolecia zanim będą wymagały wymiany. Ale nawet w przypadku tych ogromnych statków nadchodzi czas, kiedy są one wyłączone z eksploatacji. Pozbycie się ton stali nie jest jednak łatwym zadaniem. Często są one porzucane i wyrzucane na brzeg. Frank Geerdink, dyrektor Aseco Europe B.V, znalazł trwałe rozwiązanie tego problemu. 

Aby umożliwić realizację tego projektu, Aseco nawiązało współpracę z CMT. W stoczni CMT wycofane z użytku statki są cięte na różne części za pomocą ogromnych drutów tnących. Na koniec tego skomplikowanego procesu pozostają jedynie duże kawałki metalu. Niektóre z tych części mogą być przetopione na stal, inne zostają przetworzone na produkty z recyklingu. Aseco udaje się nawet produkować energię z niektórych resztek!

Główne zalety demontażu statków w taki sposób:

● Jest to 100% oszczędność; dla otaczającego środowiska, przyrody i ludzi. 

● Redukuje CO2, a także zmniejsza zanieczyszczenie powietrza i wody.

● Można stworzyć bezpieczne środowisko bez konieczności demontażu statku bezpośrednio w  oceanie (co często prowadzi do zanieczyszczenia). 

● Jest to zautomatyzowany system, który nie wymaga ciężkiej i fizycznej pracy od pracowników. 

Jesteście ciekawi tego procesu demontażu? Zobacz film poniżej.

https://vimeo.com/728589256

Wyzwanie  

W 2018 roku Aseco zgłosiło to wyzwanie do Alcomexu. Projekt został przyjęty z wielkim entuzjazmem przez zespół. Zrównoważony rozwój jest ważnym filarem dla Alcomex. Tak więc posiadanie możliwości współpracy z Aseco przy tak ważnym projekcie doskonale pasowało do Alcomex. 

Aseco oczekiwało bardzo specyficznych sprężyn naciskowych, które miały być umieszczone pomiędzy dużymi stalowymi częściami. Proces mechaniczny nie mógłby funkcjonować bez tych sprężyn. Musiały być one również odporne na zabrudzenia, aby proces demontażu był ekonomiczny. Aby móc przeciąć frachtowce, sprężyny musiały być szczególnie wytrzymałe. Tak złożony projekt wymaga niestandardowego rozwiązania, które oferuje Alcomex. 

Zanim projekt mógł zostać uruchomiony, Aseco i CMT International potrzebowały zgody i dotacji. Ze względu na złożoność projektu minęło kilka lat, zanim wszystkie wymagania zostały spełnione. Na szczęście w 2022 r. uzyskano zgodę i można było wreszcie rozpocząć prace.

Rozwiązanie 

Zanim Alcomex mógł rozpocząć proces produkcji, konieczne było podpisanie kilku umów NDA. Ponieważ projekt był wciąż w pierwszej fazie, należało zapewnić poufność. Po podpisaniu umowy, Alcomex rozpoczął produkcję konkretnych sprężyn wymaganych przez Aseco. Dzięki zainstalowaniu sprężyn w pewnej odległości od siebie, możliwe było przecięcie statków.

Frank Geerdink, dyrektor Aseco o Alcomexie. 

Czynnikiem decydującym o podjęciu współpracy z Alcomex był ich sposób komunikacji. W krótkim czasie zrozumieli, czego potrzebujemy, aby przeprowadzić nasze pierwsze testy. Fakt, że byli w stanie wykonać na zamówienie produkty, których potrzebowaliśmy, dokładnie we właściwym czasie, jest jeszcze większym dowodem na to, że wybraliśmy właściwą firmę do współpracy. 

Czy sprężyny Alcomex są ważne? Bez wątpienia! Mimo że 5 innych firm wysłało swoje sprężyny do testów, jasny i konkretny sposób komunikacji ze strony Alcomex był zdecydowanie lepszy.

logo alcomex