Lider rynku dzięki badaniom i rozwojowi – część 4

Nic nie różni się tak bardzo, jak żywotność

Żywotność sprężyn to coś, za co nikt na rynku, a w szczególności producent sprężyn, nie nadstawi karku. Wyzwaniem są próby osiągnięcia czegoś w tym obszarze. Jeśli chodzi o sprężyny drzwiowe (bramy segmentowe, drzwi uchylne, przemysłowe czy proste garażowe), jest to łatwiejsze. Przecież mamy do naszej dyspozycji ogromne ilości danych testowych. Dla takich sprężyn sporządzanie specyfikacji materiału i obliczeń, powiązanych z żywotnością, jest łatwiejsze.

Oczywiście są to rozważania czysto teoretyczne, ponieważ w praktyce występuje wiele zmiennych. Była to główna przyczyna rozpoczęcia organizowania nowego centrum testów na początku roku 2018 oraz jeszcze większego inwestowania w badania i rozwój. W nowym centrum badań i rozwoju, testy odbywają się stale, głównie z pomocą relacji rynkowych. Kto jest bardziej świadomy specyfikacji obciążenia niż użytkownik końcowy?

Przykład trampoliny

W wielu przypadkach nadal mamy do czynienia z przypuszczeniami. Oczywistym przykładem są sprężyny trampoliny. Jak dokładnie te sprężyny są obciążone? Jakie ryzyko wiąże się z możliwością uszkodzenia sprężyny? Krótko mówiąc, jaka jest rzeczywista, pożądana żywotność? W przypadku sprężyn trampoliny z końcówkami pętlowymi sprężyna nie powinna przekroczyć 10 000 cykli (prawie statyczna, ponieważ końcówka pętlowa zawsze będzie słabym punktem), ale w praktyce oznacza to prawdopodobnie tylko tydzień skakania. Na szczęście w takich przypadkach konsultujemy się z naszym partnerem, aby mieć możliwość dostosowania projektu i móc rozwiązać takie problemy.

Oczywiście pozostaje pytanie: „jak dokładnie obciążane są sprężyny trampoliny”, na które nie ma prostej odpowiedzi, więc w odniesieniu do nich, razem z naszym partnerem, przeprowadzamy wiele prac terenowych, analiz danych i faktycznie kompletną analizę DFMEA (Design Failure Mode Effect Analyses – analiza wpływu trybu wady projektu). Powiedzenie mówi o „nauce przez praktykę” i znajduje ono zastosowanie w szczególności w dziale badań i rozwoju.

Przegapiłeś poprzednie części serii dotyczącej badań i rozwoju? Przeczytaj część 3 tutaj!

Opracował: Marco Dekker | kierownik działu badań i rozwoju

logo alcomex