Gdyby tylko technologia była taka prosta!
Kiedy zaczęliśmy projekt „przewidywalnej” żywotności, wiele razy zmagaliśmy i nadal się zmagamy z istotnymi, ale także sprzecznymi aspektami technicznymi.
Na przykład pod względem obliczeń wytrzymałości – pożądamy wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, ponieważ firma Alcomex wykorzystuje maksymalny ciężar przewodu jako kryterium obliczeń. W różnych konfiguracjach obliczeń dotyczących sprężyn stanowi on 50% wytrzymałości na rozciąganie. Jego zwiększenie będzie miało swoje konsekwencje, ponieważ jeśli wytrzymałość na rozciąganie będzie zbyt wysoka, wówczas spowoduje to, że drut stanie się bezużyteczny (zbyt sztywny). Również dostawcy materiałów nie będą zadowoleni z takich wymagań, ponieważ sugerują one audyty i kontrole procesu. Jeśli wyniki tego audytu są niezadowalające, wymagane będzie majstrowanie przy materiale wstępnym.
Przez kilka ostatnich lat zauważyliśmy, że obróbka wytrzymałościowa drutu znacznie wpływa na jakość produktu końcowego. Materiał, zawartość procentowa węgla, stopień konwersji oraz inne konkretne etapy procesu mają istotne znaczenie pod kątem rodzaju stosowanego przez nas drutu.
Od wysokiej jakości do dostosowywania do wymagań klienta
Na samym początku istnienia firmy Alcomex pracowaliśmy z SH, tak jak robili to inni. Jakość SH jest zgodna z normą EN 10270-1, ale w Alcomex przestaliśmy tego używać dawno temu. Aktualnie pracujemy z materiałami TURBO zgodnymi z normą EN 10270-1. Są to materiały produkowane prawie w całości w zależności od dostawcy. W ten sposób wszystkie nasze sprężyny naciągowe, naciskowe i skrętne charakteryzują się wysoką jakością wykonania. Ta prawie całkowita obróbka dla dostawcy może zostać jeszcze bardziej ulepszona. Gdy mówimy o dostosowywaniu, firma Alcomex uwzględnia nawet wymagania lub zastosowania klientów w wymaganiach właściwych dla danego drutu.
Największym wyzwaniem, nad którym aktualnie pracujemy jest połączenie naszych wszystkich informacji z testów, doświadczenia i wiedzy na temat procesu naprężania drutu oraz obliczeń technicznych zgodnych z normą EN DIN 13906-1 w jeden wzór zapewniania żywotności. Wzór ten, w połączeniu z wymaganiami właściwymi dla klienta oraz przetwarzaniem całości danych dotyczących zastosowania, może doprowadzić do stworzenia solidnych podstaw „przewidywalnej” żywotności.
Przegapiłeś poprzednie części serii dotyczącej badań i rozwoju? Przeczytaj część 2 tutaj!
Opracował: Marco Dekker | kierownik działu badań i rozwoju