Sprężyny zegarowe

Sprężyny zegarowe

Clock springsSprężyny zegarowe, znane również jako sprężyny napędowe lub sprężyny włosowe, są najstarszą formą sprężyny płaskiej i najbardziej powszechnym typem używanym obecnie. Są one wykonane z taśmy lub płaskiego walcowanego drutu, który jest uformowany w płaski, spiralny kształt. Sprężyny zegarowe są idealne do instalacji, które są ograniczone osiowo, ale mają więcej miejsca w kierunku promieniowym.
Sprężyny zegarowe mają naturalną tendencję do rozszerzania się i przenoszą moment obrotowy na trzpień lub obudowę, wytwarzając użyteczny moment obrotowy. Wytworzony moment obrotowy jest kumulatywny, tak że siła wzrasta w miarę jak sprężyna jest coraz mocniej zwijana i maleje w miarę jej rozwijania. Mają one wiele podobieństw do sprężyn napędowych, ale ich zakres działania rzadko przekracza jeden obrót.
Zakres produkcji obejmuje sprężyny zegarowe głównie z wysokowytrzymałej stali sprężynowej lub stali nierdzewnej, ale także z miękkiego materiału, który po uformowaniu jest hartowany i odpuszczany.

Cechy szczególne – Sprężyny zegarowe

  • Wysoka wydajność momentu obrotowego na jednostkę ugięcia
  • Stosunkowo niski koszt
  • Normalne naprężenia szczątkowe
  • Możliwość zastosowania szerokiego asortymentu materiałów
  • Formowanie na zimno maksymalna grubość materiału 5,00 mm
  • Formowanie na gorąco maksymalna grubość materiału 12,00 mm

Informacje techniczne o sprężynach zegarowych

Sprężyny zegarowe są również sprężynami skrętnymi i są bezpośrednim przeciwieństwem standardowych podłużnych sprężyn skrętnych, które są wykonane z drutu sprężynowego. Jeśli weźmiemy pod uwagę kształt przestrzeni dostępnej dla funkcji sprężyny, ugięcie sprężyny zegarowej wzrasta wraz ze wzrostem liczby zwojów, co oznacza, że musi być dostępna przestrzeń promieniowa. Są one wykonane z materiału o przekroju prostokątnym, składającego się z drutu walcowanego płasko lub taśmy walcowanej na zimno lub gorąco.
Obciążenie wprowadzane jest do sprężyny poprzez nóżki, zazwyczaj wewnętrzna nóżka wygięta jest do wewnątrz pod kątem 90 stopni, która jest wpasowany w szczelinę w wale. Dla nogi zewnętrznej możliwe są różne warianty kształtu nogi.
W procesie produkcji sprężyn zegarowych uzyskuje się dość wyraźny kształt „spirali”, chociaż spirala ta nie jest pionowa jak w przypadku wielu innych sprężyn.
Sprężyny zegarowe mają działać bez kontaktu między zwojami, a więc bez tarcia wewnętrznego. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy obciążenie jest przyłożone do sprężyny w odpowiedni sposób. Wraz ze wzrostem ugięcia i liczby zwojów należy unikać kontaktu między zwojami.

Niestandardowe sprężyny zegarowe

Oprócz naszych zapasów sprężyn firma Alcomex produkuje również sprężyny zegarowe dostosowane do potrzeb klienta. Może to oznaczać różne materiały, wymiary i wykończenia.

zapytaj teraz o sprężyny

logo alcomex